marca 09, 2018 0

Owsianka na mleku z nerkowców z jagodami i czekoladą


Choć próbuję, to ciężko mi wyobrazić sobie lepsze śniadanie. Marzę o tym, aby móc zjeść coś lekkiego i zwiewnego typu sałatka owocowa czy wypić koktajl i wybiec na spotkanie przyjemnemu, ciepłemu letniemu porankowi, tymczasem – trzeba się rozgrzewać. A nic nie pomoże Ci w tym bardziej niż poczciwa domowa owsianka. Nie mam nic przeciwko zwykłemu mleku – od pewnego czasu przyznałam się, że weganką nie jestem – jednak wegański styl życia pozostawił wiele po sobie i po prostu niektóre produkty przestały mi smakować. Krowie mleko miało to nieszczęście i znalazło się wśród nich. Dlatego też zastępuję je pysznymi roślinnymi mlekami przygotowywanymi w domu. Te z orzechów nerkowca jest jak dla mnie najlepsze i najprostsze, bo bez przecedzania. Szklankę orzechów zalewasz wodą, zostawiasz na noc, rano odcedzasz, zalewasz trzema szklankami świeżej wody i miksujesz w blenderze. Jak już wspomniałam, to chyba jedyne roślinne mleko nie wymagające przesączania – tak więc wlewasz do butelki i masz.


Składniki:

  • 1 szklanka górskich płatków owsianych (nie błyskawicznych)
  • 3/4 szklanki wody
  • 1 szklanka mleka z nerkowców
  • 2 łyżki syropu klonowego/miodu/ksylitolu (lub według uznania)

  • 1/2 szklanki mrożonych jagód
  • 1 łyżka syropu klonowego/miodu/ksylitolu
  • 2-3 kostki roztopionej gorzkiej czekolady


Płatki przesyp do rondla, przepłucz zwykłą wodą z kranu i odcedź. Wlej 3/4 szklanki świeżej wody i wstaw na mały ogień. Doprowadź do wrzenia, gotuj przez 5 minut, co jakiś czas mieszając, a następnie wlej mleko z nerkowców i dodaj syrop. Gotuj kolejne 5 minut. Gotową owsiankę przełóż na talerze.

Jagody wsyp da małego garnka lub rondla, wlej syrop i wstaw na ogień. Kiedy ciemnofioletowa mieszanina zawrze, przytrzymaj ją jeszcze chwilę i zdejmij. Udekoruj nią wierzch owsianki, nakładając ją w centralnym punkcie, natomiast po całej powierzchni rozprowadź roztopioną w kąpieli wodnej czekoladę.


2 porcje  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2018 Care about Me